ECCO Sko, Bredebro, Danmark
Hos Ecco Sko havde man i et af produktionsarealerne problemer med indeklimaet, fordi rumtemperaturen ikke kunne styres. Problemet skyldtes til dels en lime-/fikseringskarrusel. Om vinteren leverede karrusellen et væsentligt bidrag til opvarmningen, men om sommeren gjorde den temperaturen alt for høj. For at afhjælpe dette blev der blæst udeluft ind i arealet, hvilket resulterede i, at der opstod træk.
Ecco Sko flyttede maskinen til et andet område, hvilket gjorde, at der opstod et større behov for supplerende opvarmning i produktionsarealet. Derudover ønskede man både at bringe balance i luftmængderne for at undgå trækgener i sommerperioden og at holde lufthastigheden i opholdszonerne på et absolut minimum.
Løsningen blev et system med injektkanaler. Antallet og placeringen af huller skræddersyes til hvert projekt, så det er muligt at opnå en lav lufthastighed, undgå træk og have en konstant rumtemperatur. Efterfølgende målinger har vist, at alle de teoretiske beregninger har holdt stik, og at medarbejderne hos Ecco Sko er meget tilfredse med den løsning, Euro Air kom frem til.